Dzisiaj postaramy się opowiedzieć o formatach plików muzycznych, w których przechowujemy nasze płyty. Pliki muzyczne możemy podzielić na dwie główne kategorie - formaty kompresji stratnej (lossy) oraz bezstratne (lossless).
Najbardziej znanym formatem pliku audio jest MP3, wymyślone przez naukowców Instutytu Fraunhofera w roku 1995. Dzięki radykalnemu zmniejszeniu rozmiaru pliku, był on indealny do przesyłania przez internet oraz przechowywania muzyki na urządzeniach przenośnych. Ze wszystkich formatów używanych obecnie, jest on jakościowo najgorszy. Podczas kompresji wycinane jest wiele dźwięków, przez co rozmiar pliku może być naprawdę mały. Pliki MP3 mogą różnić się stopniem kompresji. Transfer chwilowy, liczony w kbps (kilobitach na sekundę) wynosi od 64 do 320 kbps. Te ostatnie używane są powszechnie w serwisach strumieniowych online, np. Spotify. Powoli maleje znaczenie MP3, gdyż obecne urządzenia przenośne mają wielokrotnie większe pamięci.
Drugi z formatów kompresji stratnej to AAC, wymyślony przez firmę Apple. Zawiera on nowocześniejsze algorytmy kompresji, pozwalające przy podobnym rozmiarze do MP3 uzyskać lepsze brzmienie. Po raz pierwszy ten format pojawił się w odtwarzaczach Apple iPod. Jest on również obecnie najbardziej rozpowszechnionym jeśli chodzi o sprzedaż plików. Każdy plik muzyczny kupowany z iTunes to właśnie AAC.
Pliki bezstratne, dzielimy znowu na dwie kategorie - pliki skompresowane bezstratnie oraz nieskompresowane. Do tych drugich należy powszechnie używany format WAV (Windows) oraz AIFF (Apple). Problemem formatu WAV jest brak możliwości dodania opisu czy okładki, co jest standardem w przypadku innych formatów cyfrowych. Dodatkowo jak sama nazwa wskazuje, pliki nieskompresowane zawierają tyle samo informacji, co oryginalne nagranie. Przykładowo nagranie z płyty CD o długości 60 minut będzie zawierać 600 Mb danych. Jest to trochę mało praktyczne i sprawia problemy przy archiwizacji.
Pliki kompresji bezstratnej, są tym, co interesuje nas najbardziej. Najpopularniejsze z nich to FLAC (Free Lossless Audio Codec) oraz ALAC (Apple Lossless Audio Codec). Oferują one wszystkie zalety plików skompresowanych, czyli możliwość dodania opisu (tzw. metadanych), okładki, łatwość przenoszenia oraz jakość plików nieskompresowanych. Jak to możliwe?
Pliki FLAC/ALAC poddawane są obróbce przez podobny w kosntrukcji program, który tworzy archiwa .zip lub .rar. Zaawansowany algorytm matematyczny za pomocą innych znaków zapisuje tą samą treść. Po rozkompresowaniu nie stracimy ani jednej nuty. Dzięki zmniejszeniu rozmiaru do nawet 50% formatu wejściowego, pliki kompresji bezstratnej nadają się idealnie do sprzedaży przez internet oraz archiwizacji naszych płyt. Dzięki dużej pojemności obecnych dysków urządzeń przenośnych, mogą śmiało zastąpić wszystkie pliki skompresowane stratnie. Są to również idealne formaty dla każdego miłośnika muzyki, który nie chce kompromisu pomiędzy wygodą a jakością.
Przypominamy o trwającej do 17 września
promocji +2 na rozbudowę systemów Linn'a.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz