sobota, 14 grudnia 2013

Trochę techniki na weekend. Pięć najczęściej popełnianych błędów – kolumny głośnikowe.


1. Ustawianie za dużych lub za małych kolumn w stosunku do powierzchni pomieszczenia.
Jednym z powszechnych błędów jest umieszczanie bardzo dużych kolumn podłogowych w za małym pomieszczeniu. Zdecydowana większość dużych kolumn potrzebuje oddechu, zarówno za sobą (odległość od ściany) jak również przed sobą (kubatura). Wybór dużych kolumn może skutkować znacznymi problemami z zachowaniem niskich tonów we właściwych granicach. Będzie ich dużo, ale niekoniecznie tyle i takiej jakości, jaka będzie przez nas pożądana. Bardzo często takie kolumny brzmią optymalnie z poziomem głośności, który może być zupełnie nieznośny w małym pokoju. Do takich pomieszczeń zalecamy wybór mniejszych kolumn podłogowych lub rozważenie wyboru kolumn podstawkowych. Zazwyczaj nie będą miały one takiej podstawy basowej jak dużej kolumny, jednak łatwiej wtopią się w pomieszczenie i będziemy mogli uzyskać lepsze brzmienie. Odpowiednie ustawienie może zrekompensować pewne niedostatki w postaci braku niskiego basu.


2. Byle jakie ustawienie.
Kolumny powinny przetwarzać sygnał elektryczny, który otrzymują na falę akustyczną, którą słyszymy. Nie powinny dodawać niczego od siebie. Wszelkie wibracje, rezonanse i wzbudzenia kolumn powinny być zredukowane do minimum. Kolumny jeśli wyposażone są w kolce, powinny zostać na nich ustawione. Co ważne, należy je również wypoziomować i upewnić się, że stoją stabilnie. Odległość od tylnej ściany powinna być identyczna dla lewej i prawej kolumny, podobnie jak kąt ich dogięcia do słuchacza. W zależności od typu oraz budowy kolumny, odległości oraz dogięcie może być mniejsze lub większe. Na głośnikach zalecamy raczej nie stawiać kwiatków, raz, że nie wygląda to dobrze, dwa, że możemy uszkodzić wodą fornir.


3. Niewykorzystywanie potencjału kolumn.
Większość kolumn może brzmieć lepiej, jeśli nie zostaną ustawione przypadkowo. Dla efektu dźwiękowego liczy się ich odległość od ściany oraz słuchacza, odległość pomiędzy kolumnami (tzw. baza) i zapewnienie im stabilności mechanicznej. Jednak to nie wszystko. Zdecydowana większość głośników umożliwia skorzystanie z podwójnego okablowania – czyli bi-wiringu. Dlaczego warto to zrobić, tłumaczyliśmy już w jednym z poprzednich odcinków naszego cyklu. W skrócie – zapewnia to lepszą separację poszczególnych częstotliwości i umożliwia poprawę dźwięku naszego systemu relatywnie niedużym kosztem. 

Porządek. Źródło: The Pop Cop @ Linn.

4. Zagracenie okolic kolumny.
Kolumny lubią mieć przestrzeń wokół siebie. Zazwyczaj źle brzmią wstawione w kąt lub postawione pomiędzy bardzo dużymi meblami, które powodują niepożądane odbicia dźwięku. Głośniki powinny być widoczne akustycznie, czyli niezasłonięte przez meble. Jeśli nie widzimy jakiegoś głośnika, to również nie będziemy go prawidłowo słyszeli. Z oczywistych względów nie dotyczy to ukrytych kolumn instalacyjnych. ;)

Zrobienie miejsca kolumnom zazwyczaj poprawia scenę dźwiękową, łatwiej będzie nam odnieść wrażenie uczestnictwa w spektaklu muzycznym.


5. Niewłaściwie dobrana elektronika.
Kolumna sama nie zagra. Potrzebuje wzmacniacza oraz odpowiedniego źródła. Co ważne, jeśli chcemy zbudować dobrze brzmiący system zaczynamy właśnie od źródła. Jeśli będzie ono kiepskie, na nic zda nam się inwestycja w wysokiej klasy wzmacniacz i kolumny. Następne elementy w torze nie wprowadzą nam informacji, których źródło nie wprowadzi do systemu. Wzmacniacz zintegrowany lub zestaw przedwzmacniacza oraz końcówki mocy powinien być odpowiednio dobrany do kolumn. Dobry wzmacniacz pozwoli nam na delektowanie się muzyką, bez względu na wybrany przez nas poziom głośności. Mówimy o wzmacniaczu który może „wysterować kolumny”, oznacza to, że jest w stanie współpracować z kolumnami bez słyszalnych zniekształceń, z zachowaniem pewnego zapasu mocy.


Jeśli chcemy być pewni, że unikniemy powyższych błędów podczas wyboru, konfiguracji oraz ustawiania systemu, najlepiej zdać się na fachowców. Każdy system, który znajdą Państwo w naszej ofercie jest dobierany indywidualnie. Dobierzemy odpowiednie komponenty i zainstalujemy cały system w domu, aby mieć pewność, że wszystko będzie świetnie brzmiało. Zapraszamy do naszych salonów w Warszawie i we Wrocławiu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz