sobota, 19 lipca 2014

Trochę techniki na weekend. 10 rzeczy których nie należy robić z gramofonami.

Każdy miłośnik dobrego dźwięku wcześniej czy później na swojej drodze spotyka system z gramofonem. Niby każdy wie do czego służy gramofon i płyty, ale nie zawsze pamiętamy o pewnych podstawowych zasadach obchodzenia się z analogami. Dzisiejszy odcinek ma za zadanie przybliżyć 10 zasad, które należy stosować przy systemach z czarną płytą jako źródłem naszej muzyki.

1. Gramofon zawsze musi być dobrze ustawiony. Talerz i płyta nie będą się właściwie kręcić, jeśli płyta będzie miała pod górkę. Dlatego też gramofon poziomujemy lub odpowiednio ustawiamy mebel na który nasz sprzęt stoi. Ważne żeby nic się nie bujało, a stało stabilnie. Wbrew pozorom nie potrzebujemy bardzo ciężkiego mebla, a nawet w przypadku niektórych konstrukcji (wszystkie Regi, Linn Sondek) jest on niezalecany. Lepszym rozwiązaniem będzie lekka ale sztywna półka lub stolik.

2. Konstruktor gramofonu musi brać pod uwagę wiele sił które działają na płytę. Stosowanie dodatkowych docisków nie jest zalecane, a nawet powiedziałbym więcej, może być bardzo szkodliwe. W przypadku mechaniki precyzyjnej, gdzie nacisk na łożysko może wynosić w przeliczeniu nawet kilka ton na centymetr kwadratowy. Dodanie dodatkowego, nie wyważonego ciężaru nie zrobi nic innego jak zacznie zużywać nasze łożysko (czasem wystarczy tylko kilka miesięcy). Dociski można stosować tylko jeśli producent to przewidział.


3. Każdy sprzęt trzeba prawidłowo ustawić i gramofon nie jest tu wyjątkiem. Bardzo łatwo można zepsuć sprzęt nie wiedząc co się robi. Wkładka musi zostać odpowiednio równo zamontowana, tak aby igła w momencie opuszczenia siedziała precyzyjnie w rowku z którego odczytuje informacje. Każda wkładka pracuje z przypisanym naciskiem. Zazwyczaj producent podaje drobne wariacje np. 1.5 - 2.0 g (zalecana 1.75 g) i w zależności od systemu te wartości mogą się nieznacznie różnić. Za duży nacisk spowoduje że zniknie nam góra i będzie za dużo niskich tonów, w drugą stronę dostaniemy zbyt wyostrzony przekaz. Zły nacisk może zniszczyć płytę oraz poważnie uszkodzić wkładkę. Dlatego też zawsze musimy sprawdzić czy wkładka jest ustawiona prawidłowo.

4. Igłę należy czyścić. Zbiera ona kurz zalegający w rowkach. Najlepszą metodą na czyszczenie igły bez jej uszkodzenia jest tzw. zielony papier Linn'a. Więcej o Green Paperze można przeczytać tutaj.

5. Jeśli chcemy dbać o płyty to nigdy nie przechowujemy w poziomie. Płyty nie lubią kiedy coś na nie naciska i potrafią się odkształcić. Dodatkowo okładka się niszczy i nie będzie tak dobrze wyglądać. Płyty możemy przechowywać pionowo. Jeśli chcemy wykorzystywać do przechowywania zwykłe meble (np. Ikea) warto upewnić się, że regał utrzyma cieżar naszej kolekcji. Każda płyta to około 200 gramów (np. 180g + okładka i książeczka). 

6. Płyt winylowych nie myjemy pod zwykłą wodą. Woda, a dokładniej rozmaite składniki w niej zawarte pozostają na płycie wysychając. Zamiast kurzu mamy wtedy różnego rodzaju rzeczy, których na płycie nigdy być nie powinno. Drastycznie zmniejszają one jakość dźwięku oraz szybciej zużywają igłę w naszej wkładce.

7. Jeśli już koniecznie chcemy umyć płyty, to robimy to przy użyciu odpowiednio przygotowanych płynów przeznaczonych do czyszczenia płyt winylowych. Nie używamy tutaj dowolnych chemikaliów, bo płyta może wyglądać zgoła inaczej niż byśmy chcieli po takim zabiegu.
8. Płyt winylowych nie dotykamy palcami w miejscu rowków, zostawiamy tam tłuszcz, który trudno potem doczyścić. Możemy łapać ją za brzegi, tak jest całkowicie bezpiecznie, pomagając sobie palcem na labelu. Warto  się przyjrzeć jak dłużsi stażem miłośnicy czarnej płyty się z nią obchodzą. 
9. Jeśli chcemy aby płyty długo były w świetnym stanie, pamiętajmy aby nie zostawiać ich na wierzchu, bo będą zakurzone. Płyty po odsłuchu chowamy do kopert. Jeśli płyty które kupiliśmy zostały dostarczone z papierowymi kopertami, warto wymienić je na foliowe, które nie rysują powierzchni płyty oraz są antystatyczne, czyli odpychają kurz. Wiele dobrych wydań jest od razu w nie pakowana.

10. Jeśli chcemy aby nasz system dobrze brzmiał, warto zdać się na specjalistów. 

Jeśli chcieliby Państwo zacząć swoją przygodę z czarną płytą, a nie wiedzą jak zacząć, zapraszamy do nas. Nasi specjaliści będą mogli doradzić najlepszy sprzęt na start, wyjaśnić wszystko co potrzebne aby zbudować analogową kolekcję muzyczną, jak obchodzić się z płytami na codzień oraz ustawią wszystko w domu. 

Zapraszamy do Stereo Stereo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz