sobota, 28 czerwca 2014

Trochę techniki na weekend. Waga.


Ostatnio jeden z klientów zaczynających przygodę z wysokiej jakości dźwiękiem zapytał nas o co chodzi z tą wagą płyt winylowych. Na niektórych spotkamy naklejki 180g, na innych 200g a na zupełnie innych nie ma żadnego opisu. Najkrócej rzecz ujmując im większa waga, tym płyta grubsza. Na płycie winylowej w odróżnieniu od nośników cyfrowych, grubość przekłada się wprost na dźwięk. Zapis analogowy co widać poniżej jest odzwierciedleniem fali dźwiękowej, którą zarejestrował mikrofon. Im głębszy rowek, tym większą rozpiętość dźwięku możemy otrzymać. Pozwala to na uzyskanie lepszej dynamiki, mniejszych zniekształceń oraz bardziej naturalnego brzmienia.


Warto pamiętać, że sama płyta nie będzie brzmiała lepiej, jeśli na etapie nagrywania artyści i producenci nie przyłożyli się do swojej pracy, a zespół odpowiedzialny za nagranie oraz mastering był lekko niedysponowany. Natomiast w momencie, kiedy wszyscy wykonali swoją pracę dobrze, grubszy nośnik brzmi lepiej. Różnica pomiędzy standardowymi 140 gramami jest zazwyczaj na tyle znacząca, że niektóre wytwórnie zdecydowały się na wydawanie wyłącznie grubszych płyt. Jeszcze cięższe, 200 gramowe płyty są już rzadziej spotykane, jednak niektóre bardziej audiofilskie edycje są tłoczone na właśnie takich nośnikach. 

Podsumowując, jeśli zobaczymy naszą ulubioną muzykę nagraną na grubszej niż standardowej płycie, warto ją dodać do naszej kolekcji i cieszyć się lepszym brzmieniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz